Lördag 1/11 firar vi Divers Night med en utflykt till Trassel ute på Rindö!
Det första Divers Night hölls i Norge år 2005 och har sedan dess vuxit till ett internationellt evenemang – förra året deltog dykare vid 132 dykplatser i 21 länder. Målet är att ha så många dykare som möjligt under vattnet vid 20.25 och Sälteam vill såklart vara med och fira detta!
Vi har valt Trassel för att dykplatsen har något för alla – vilket såklart betyder att dykare på alla olika nivåer är välkomna! Tipsar lite extra om att hålla lite extra utkik efter alla små tånglakar på tak och reling
Vi finns på plats från klockan 16 för dem som vill hinna med ett extra dyk för att bekanta sig lite med dykplatsen innan det blir mörkt.
Vi kommer ta med grillen och Ecodive bjuder på korv! Det kommer även att finnas fika på plats
Detta kommer bli en mysig kväll och vi hoppas att så många som möjligt vill följa med!
Behöver ni skjuts eller vill samåka så går det prima att kommunicera i evenemanget på Facebook och försöka hitta en annan deltagare att åka med.
För hyra av utrustning kontaktar du Ecodive i förväg och ser till att hämta den innan utflykten.
GLÖM INTE LAMPA!
Evenemanget är kostnadsfritt men anmäl dig på hemsidan så vi vet hur många som planerar att dyka upp!
Har du några funderingar är det bara att kontakta oss.
Hoppas vi ses på Rindö!
Här hittar ni information om dykplatsen:
Trassel – dykarna.nu
Hyra utrustning
Behöver du hyra utrustning tar du kontakt med Ecodive i god tid innan utflykten och ser till att hämta upp din utrustning senast dagen innan utflykten.
Alla priser för hyra av utrustning hittar du här.
Som medlem i Sälteam får du hyra komplett utrustning exklusive dator, kompass och lampa för bara 350kr per dag.